تاریخچه اکسل (زندگينامه اكسل) - Excel history - جامعه اكسل ايرانيان
امروز : ۱ام, بهمن ۱۳۹۶
تبلیغات
آخرين كاربران
تاریخچه اکسل (زندگینامه اکسل) – Excel history

زندگینامه اکسل (تاریخچه اکسل – Excel history)

Bob Frankston, Dan Bricklin, excel biography, excel history, visicalc, تاریخچه اکسل, تاریخچه صفحه گسترده, زندگی نامه اکسل,ماکروسافت در گذر زمان, زندگینامه اکسل (تاریخچه اکسل)

Visicalc logoدر سال ۱۹۷۸ دانشجویی از دانشگاه بازرگانی هاروارد به نام دن بریکلین[۱] (پدر صفحه گسترده مدرن امروزی) باید چند آنالیز برای پروژه‌اش انجام می‌داد. او دو راه پیش رو داشت:

۱) انجام دادن بصورت دستی                         ۲) استفاده از یک برنامه خشک و زمخت پردازنده اصلی

بریکلین فکر کرد که باید راه بهتری هم وجود داشته باشد. در پاییز ۱۹۷۸ بریکلین نمونه اولیه اولین برنامه خود را با نام VisiCalc نوشت[۲]. این برنامه نسبتا کوچک که برای Apple II نوشته شده بود، چند قابلیت اولیه داشت و فقط می‌توانست داده‌های ماتریس ۵ ستون و ۲۰ سطری را محاسبه کند. برای تقویت این نرم افزار، بریکلین از باب فرانکستن[۳] که در دانشگاه MIT بود کمک گرفت. او را نیز به عنوان سازنده VisiCalc می‌شناسند. باب نرم افزار را سریعتر و محاسبات را بهتر کرد.

 

 

Dan and Bob

از راست به چپ: دن بریکلین (پدر صفحه گسترده مدرن) و باب فرانکستن

 

VisiCalc یک موفقیت بود و نزدیک به یک میلیون نسخه از آن به فروش رسید. هم اکنون نیز نسخه ارجینال این نرم افزار در سایت دن بریکلین موجود است.

SuperCalc logo در سال ۱۹۸۰ شرکت سورسیم[۴] نرم افزار صفحه گسترده دیگری به نام SuperCalc طراحی کرد. این نرم افزار تحت مجموعه WordStar عرضه شد. SuperCalc اولین نرم افزار صفحه گسترده‌ای بود که قابلیت محاسبات چرخشی (سلول‌هایی که به نتیجه یکدیگر وابسته هستند) را داشت.

Multiplan logoاولین برنامه صفحه گسترده ماکروسافت Multiplan بود که در سال ۱۹۸۲ به عنوان رقیب VisiCalc (اولین برنامه صفحه گسترده دنیا) معرفی شد. تفاوت کلیدی بین Multiplan و VisiCalc استفاده از آدرس دهی R1C1 بجای آدرس دهی A1 که توسط VisiCalc معرفی شده بود می‌باشد.

Lotus 1-2-3 logo

پس از موفقیت چشم‌گیر VisiCalc تیمی به سرپرستی میچ کاپور[۵] در سال ۱۹۸۳ یک برنامه صفحه گسترده جدید ساخت به نام Lotus 1-2-3 . میچ و تیمش این نرم افزار را با نمودارها، گرافیک و یکسری قابلیت‌های دیتابیس ابتدایی که پایه و اساس آن ریاضی بود قدرتمند کردند. این توانایی‌ها باعث شد Lotus 1-2-3 در صنعت محبوب گردد.

تولد اکسل

Multiplan در سیستم‌های CP/M بسیار شهرت داشت اما در MS-DOS، Lotus1-2-3 گوی سبقت را از Multiplan ربود. این موضوع انگیزه‌ای شد برای ماکروسافت تا نرم افزار صفحه گسترده دیگری به نام اکسل را تولید کند.

در ۳۰ام سپتامبر سال ۱۹۸۵ اکسل به دنیا آمد. اولین نسخه اکسل فقط تحت سیستم عامل مکینتاش ارائه شد. اکسل اولین نرم افزار صفحه گسترده‌ای بود که از ظاهر گرافیکی و منوی آبشاری و ماوس استفاده می‌کرد.

دو سال بعد در نوامبر سال ۱۹۸۷ اولین نسخه تحت ویندوز اکسل بوجود آمد. برای هماهنگی با نسخه مکینتاش ورژن این نسخه ۲ ثبت شد. پس از آن در سال ۱۹۹۰ نسخه شماره ۳ این نرم افزار تولید شد که قابلیت‌های خوبی به آن اضافه شده بود. از جمله تولبارها، اضافه شدن اشکال، پشتیبانی از پلاگین‌ها، نمودار سه بعدی و … .

در سال ۱۹۹۲ نسخه چهارم اکسل ارائه شد که در آن قابلیت Auto Fill اضافه شده بود. روند بهبود و تقویت این نرم افزار در نسخه پنجم که در سال بعد عرضه شد، سرعت چشم‌گیری پیدا کرد. علت آن اضافه شدن قابلیت کد نویسی VBA به این مجموعه بود. در سال ۱۹۹۵ نسخه ۷ ماکروسافت آفیس برای ویندوز ۹۵ عرضه شد. این اولین تغییر اساسی بعد از اکسل ۵ بود و برای اینکه تمام محصولات آفیس نسخه یکسانی داشته باشند نسخه ۶ ارائه نشد.

پس از آن در سال ۱۹۹۷ نسخه هشتم نرم افزار اکسل تحت مجموعه آفیس ۹۷ ارائه شد. در این نسخه قابلیت paper clip office assistant به مجموعه اضافه شد.  بعد از گذشت دو سال در سال ۱۹۹۹ مجموعه آفیس ۲۰۰۰ رونمایی شد. در این مجموعه نسخه ۹ اکسل به چشم می‌خورد. این نسخه تغییرات زیادی نداشت اما قابلیت Clip Board اضافه شد که می‌تواند چندین موضوع رو در آن واحد در خود نگه دارد و همچنین Office Assistant که در نسخه هشتم اضافه شد و مکرراً ظاهر می‌شد و مزاحمت زیادی ایجاد می‌کرد، مزاحمتش کمتر شد. در نسخه بعدی یعنی نسخه شماره ۱۰ اکسل که در سال ۲۰۰۱ در مجموعه آفیس XP ارائه شد تغییر زیادی اعمال نشد. دو سال بعد در سال ۲۰۰۳ نسخه ۱۱ اکسل در مجموعه آفیس ۲۰۰۳ ارائه شد. در این نسخه بیشترین تغییرات مربوط به جداول بود.

نسخه ۱۲ نرم افزار اکسل بعد از چهار سال وقفه در سال ۲۰۰۷ تحت مجموعه آفیس ۲۰۰۷ ارائه شد. این مجموعه بروزرسانی بزرگی نسبت به ورژن قبلی داشت. مانند سایر نرم افزارهای آفیس، اکسل ۲۰۰۷ هم از سیستم منوی نواری جدید استفاده کرد. در این نسخه قابلیت Smart Art به اکسل اضافه شد. همچنین بخش مدیریت نام‌ها بهبود پیدا کرد. در بخش گرافیک و نمودارها هم بهبودهایی به چشم می‌خورد. خیلی از محدودیت‌های ابعاد در اکسل کمتر شد، بطوری که تعداد سطرها از ۲۱۶ (۶۵۵۳۶) به ۲۲۰ (۱۰۴۸۵۷۶) سطر و تعداد ستون ها از ۲۸ (۲۵۶) ستون به ۲۱۴ (۱۶۳۸۴) ستون ارتقاء پیدا کرد شد. (از A تا XFD)

 

 

Excel Timeline
ماکروسافت اکسل در گذر زمان

در سال ۲۰۱۰ نسخه شماره ۱۴ نرم افزار اکسل در مجموعه آفیس ۲۰۱۰ روانه بازار شد. این دومین تغییر نسخه بعد از ورژن ۱۲ بود. بنابراین نسخه ۱۳ عرضه نشد. در این نسخه تغییرات جزئی نسبت به نسخه قبل داشت. به عنوان مثال قابلیت نمایش قبل از کیپ، قابلیت های ویرایش عکس بیشتر، ارتقاء Pivot table، قابلیت شخصی سازی نوار ابزار و افزودن چند فرمول جدید.

نسخه ۱۵ام اکسل که طبق معمول تحت مجموعه آفیس ارائه می‌شود، در ژانویه سال ۲۰۱۳ رونمایی شد. در این نسخه تغییرات خوبی از جمله Flash Fill، Power Pivot، Timeline Slicer، ۵۰ فرمول جدید و … به چشم می‌خورد.

[۱] Dan Bricklin

[۲] Visible Calculation

[۳] Bob Frankston

[۴] Sorcim

[۵] Mitch Kapor

منابع:

۱- www.wikipedia.org

۲- www.exceltrick.com


اين مطلب را چطور ارزيابي ميكنيد :
27
انتشار : ۷ام شهریور ۱۳۹۴
نویسنده : امير قاسميان
 نام 
 ایمیل 
 سایت  

جستجو
از اینجا شروع نمایید :
حقوق سایت برای جامعه اکسل ایرانیان محفوظ می باشد.
طراحي سايت توسط فرجاد
ويرايش و شخصي سازي توسط امين بهرآبادي و امير قاسميان
Single Sign On provided by vBSSO